Xiaomi popüler modeli için yeni güncellemeyi yayınladı!

Xiaomi‘nin en uygun fiyatlı cihazı olan Mi 11 Lite, 2021’in ilk yarısında piyasaya sürüldü. Cihaz, hem 4G hem de 5G olmak üzere iki versiyonda tanıtıldı. Bu modeller aynı özelliklere sahip olup yalnızca yonga seti açısından farklılık gösteriyor. Xiaomi, geçtiğimiz günlerde 4G modeli için yazılım desteğini sonlandırdı ve yakın zamanda 5G modeli için de benzer bir durum bekleniyor.

Mi 11 Lite‘ın sahip olduğu özellikler, adından da anlaşılacağı üzere hafif ve ince bir tasarıma işaret ediyor. Cihaz piyasaya sürüldüğünde dünyanın en hafif 5G telefonuydu. Her iki model de sadece 6.8mm kalınlığa sahipken, 4G versiyonu 157 gram, 5G versiyonu ise 159 gram ağırlığında. Cihaz ayrıca plastik bir çerçeve ile tamamlanan cam bir yapıya sahip. Kameralar, günümüzdeki birçok akıllı telefonun aksine fazla öne çıkmıyor, bu da cihazı hem zarif hem de estetik kılan bir özellik.

Xiaomi popüler modeli için yeni güncellemeyi yayınladı!

2024 yılı itibarıyla Xiaomi Mi 11 Lite, piyasaya sürüldüğü zamanlarda fiyat aralığındaki en iyi iç donanıma sahipti. 4G modelinde Snapdragon 732G, 5G modelinde ise Snapdragon 780G yonga seti bulunuyor. Bu yonga setleri LPDDR4x RAM ve UFS 2.2 depolama ile eşleştirilmiş. Günümüz standartlarına göre eski kalsa da, cihaz günlük kullanımlar için yeterince hızlı. 6.55 inç FHD+ OLED ekran HDR içeriklerini oynatabiliyor ancak günümüzde 120Hz norm haline gelmişken bu cihaz 90Hz yenileme hızı ile sınırlı.

İnce ve hafif bir akıllı telefon olması nedeniyle, cihaz 33W hızında şarj olan 4,250mAh kapasiteli küçük bir bataryaya sahip. Yıllar içinde birçok şarj döngüsü geçirdiği için özellikle batarya dayanıklılığı, yeni ürünlerle karşılaştırıldığında daha düşük. Kameralar, hem donanım hem de görüntü işleme açısından en yeni telefonlarla karşılaştırıldığında geri kalıyor. Ancak cihaz, günümüzde başka hiçbir akıllı telefonda bulunmayan 5MP’lik bir telemakro kameraya sahip.

2024 ve sonrasında Xiaomi Mi 11 Lite kullanmaya devam etmek mümkün. Telefonu piyasaya sürüldüğü günden beri kullananlar için batarya değişimi şiddetle tavsiye edilir. 4G modeli artık yazılım güncellemesi almamakta ve yakında 5G modeli için de benzer bir durum beklenmekte. Cihaz şu anda Android 13 ile çalıştığı için birkaç yıl daha uygulama uyumluluk sorunu yaşanmayacak.

Mi 11 Lite‘ı kullanmaya devam etmenin bir sakıncası olmasa da, ihtiyaçlarınız zamanla değişebilir. Daha güçlü bir cihaz, daha iyi kameralar, daha uzun batarya ömrü ve daha hızlı şarj desteği istiyorsanız yeni bir telefona geçiş yapmayı düşünebilirsiniz. Ancak mevcut deneyimden memnunsanız, cihazınızı değiştirmek için bir neden görmüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir