‘Her cephede kararlıyız’

AYDIN HASAN / AKSAZ – Karadeniz, Marmara, Ege ve Doğu Akdeniz’de düzenlenen Deniz Kuvvetleri Komutanlığının planlı tatbikatlarından Denizkurdu 2 – 2024 Tatbikatı’nın seçkin gözlemci günü, dün Marmaris açıklarında icra edildi. TCG Anadolu’nun da ilk kez katıldığı ve milli mühimmatlar ile insansız deniz araçlarının boy gösterdiği tatbikat ile Türk donanmasının sahip olduğu yetenekler sergilendi. Seçkin gözlemci gününe Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak ve kuvvet komutanlarıyla birlikte katıldı. Faaliyete, 17 ülkeden 18 yabancı askeri ataşe katıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tatbikata Bakan Güler aracılığıyla telefonla bağlanarak mesaj gönderdi. Erdoğan şunları söyledi: “Dünyanın ilk SİHA gemisi olan TCG Anadolu’nun donanmamıza nasıl bir imkân sağladığını böylece hep beraber görmüş olduk. TCG Anadolu’nun yanı sıra daha büyük bir uçak gemisini ordumuza kazandırmaya yönelik çalışmalarımız sürüyor. Hava gücümüzde çarpan etkisi yapacak beşinci nesil uçağımız KAAN, geçtiğimiz günlerde ikinci uçuşunu da başarıyla gerçekleştirdi. Bayraktar TB3, Kızılelma ve ANKA 3’ün farklı testleri devam ediyor. Kimi zaman müttefiklerimizin uyguladığı gizli-açık ambargolara rağmen savunma yeteneklerimizi sürekli geliştiriyoruz. İnsansız sistemlerden hava savunmaya, zırhlı kara araçlarından elektronik harp sistemlerine hemen her cephede kararlı bir mücadele içindeyiz.” Tatbikatın, bölgenin içinden geçtiği çalkantılı dönemde çok önemli gördüğünü ifade eden Erdoğan, Türkiye Cumhurbaşkanı ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Başkomutanı olarak, tatbikatta görev alan tüm askerleri canıgönülden kutladı.

100 gemi ve 15 bin personel

100 gemi 15 bin personelin katıldığı tatbikatın seçkin gözlemci gününde özetle şu faaliyetler icra edildi:

– Aksaz limanından çıkışta kuvvetin korunması senaryosuna istinaden milli olarak geliştirilen Taktik Pençe Harekâtı düzenlendi. SAS timi denizdeki mayını imha etti.

– İlk giriş harekatının ardından tatbikatta ilk kez kullanılan kamikaze İDA ile harekat düzenlendi.

– Denizaltı savunma harbi senaryosu, denizaltının atışların ardından emercensi satıh yapması ile tamamlandı.

– Denizde malzeme transferi yapıldı.

– TB-2 SİHA’dan münfesih gemi Pınar 4’e milli mühimmatlar ile MAM-L, SH-70 helikopterinden de Temren güdümlü mermi atışı yapıldı.

– Gemiden kıyıya manevra kapsamında 3 adet zırhlı amfibi hücum aracı (ZAHA) ve LCM’ler ile amfibi deniz piyadeleri Yılancık adasındaki çıkarma plajına intikal ettirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir