Bu İhtimal Yaşanırsa Altın Fiyatları 200 Dolar Birden Düşebilir

ABD Merkez Bankası’nın (Fed), bu yıl içinde faiz indirimi yapmayacağına dair yeni sinyaller vermesinin ardından, altın fiyatlarını etkileyen önemli gelişmeler yaşandı.

Piyasalarda uzun süre boyunca yüksek faiz oranlarının ve güçlü doların altın için olumsuz beklentilerin hakim olduğu görülse de, jeopolitik risklerin artması nedeniyle ons altın fiyatları 2431 doları aşarak tarihi seviyelere ulaştı.

İsrail ve İran arasındaki gerilim, yatırımcıları güvenli liman olan altına yönlendirirken, iki ülke arasındaki gerginliğin biraz hafiflemesi altın fiyatlarında yeni düşüşlerin işaretini verdi.

Altın Piyasasının Kaderi Bu Gelişmeye Bağlı

Kapalıçarşı piyasalarının nabzını tutan ekonomist İslam Memiş, altın sahiplerine yönelik yaptığı uyarılarda, yakın gelecekte olası fiyat değişikliklerine dikkat çekti ve şu uyarılarda bulundu:

“Savaş ortamı resmen başladı. Bu durum altının ateşini harladı ve İsrail’in İran’a yönelik yeni bir misilleme yapması, ons altın tarafında 3000 dolara ulaşılmasına neden olabilir. Beni endişelendiren durum şu. Ben İran-İsrail gerginliğinin geçici bir film, senaryo olduğunu düşünmediğim için, bu sürecin çok ciddi olduğunu düşündüğüm için altın tarafındaki yükselişlerin korkutucu boyutlara ulaşabileceği görüşündeyim.”

Bu İhtimal Yaşanırsa Altın Fiyatları 200 Dolar Birden Düşecek

“Ancak bir diğer kuvvetli olasılık de, İsrail’in ABD’nin uyarılarını dinlemesi ve İran’a bir karşılık vermemesi. Böyle bir durumda ise, altının artmasına neden olan krizin ortadan kalkması sebebiyle piyasalar geri çekilecektir.

Altın tutarları herhangi bir teknik gereklilik sonucu artmadı, yalnız söz konusu kriz sebebiyle bir tetikleyici etki yaşandı. Bu krizin bitmesi demek, altın tarafında yeni düşüşlerin yaşanacağı anlamına geliyor. Haftalar önce uyarılarda bulunduğum 2200 doların altına düşüş, söylediğimiz ihtimallerin gerçekleşmesi halinde hala masada durmaya devam ediyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir