Avrupa’nın Uyuşturucu Trafiğini İstanbul ve Bodrum’dan Yönetmişler!

Soruşturmanın başlangıcı Hollanda ve Belçika’ya dayanıyor. Hatta Hollanda’nın girişimlerine karşın Türkiye’de uzun süre operasyon yapılmadı.

Hollanda’nın hedefi; Avrupa’nın en büyük uyuşturucu baronlarından ‘Bolle Jos (Tombul Jos)’ lakaplı Joseph Johannes Leijdekkers ve onun ortağı ‘Kara Mamba’yı kod isimli Isaac Bignan’ı yakalamaktı. Isaac Bignan lakabını dünyanın en zehirli yılanından almıştı. Almanya, Belçika, Fransa, Kuzey Makedonya da bu iki baronun peşindeydi. Kırmızı bültenle aranıyorlardı.

Özellikle Joseph Johannes Leijdekkers yıllardır Hollanda’nın bir numaralı gündem maddesiydi. Dış görünüşü şişman bir çocuğa benzeyen uyuşturucu baronunun yakalanması için ülke tarihinin en büyük ödülü konuldu: 200 bin avro.

Hollanda ve Belçika polisi, Bolle Jos ve Kara Mamba’nın Türkiye’de yaşadığını yıllar önce tespit etti. Hollanda medyasında Bolle Jos’un iki kez yakalanıp serbest bırakıldığı, polisler ve güçlü siyasiler tarafından korunduğu öne sürüldü.

Ama Süleyman Soylu’nun İçişleri Bakanlığı döneminde operasyon yapılmadı.

Oysa ‘Bolle Jos’un Türkiye’deki ortağı da biliniyordu: Abdullah Alp Üstün.

Avrupa’da ve Türkiye’de defalarca uyuşturucu kaçakçılığı ile suçlanan Abdullah Alp Üstün’ün eşi ile Bolle Jos’un eşi kardeşti. Yani bacanaklardı.

BODRUM’DAN SEVKIYATI YÖNETMİŞ

28 Mayıs seçimlerinden sonra İçişleri Bakanlığı koltuğuna oturan Ali Yerlikaya’nın ilk yaptığı büyük operasyon Hollandalı baronlar ve ortaklarına oldu. 2020’de Belçika Anvers’e 4.2 ton kokaini sevk ettiği sırada Bolle Jos’un Bodrum’da olduğu tespit edildi. Sky ECC şifreli mesaj sisteminden kokainin hangi gemiden saat kaçta alınacağını anlatıyor, 7 beyaz otomobil ile kokain paketlerini depoya taşıtıyor, hatta depoya giriş şifresini bile o yazıyordu. Bu sırada Bodrum’daki villada lüks hayatını sergilediği fotoğraflarını da Sky ECC üzerinden adamlarına göndermişti.

13 Haziran 2023 tarihinde başlayan operasyon dalgalarında nasıl olduysa Bolle Jos kaçmayı başardı. Kara Mamba, Abdullah Alp Üstün, onlarla bağlantılı yabancı ve Türk uyuşturucu kaçakçıları tutuklandı.

EMNİYETE KOMŞUYMUŞ

İddianameye göre; ‘Bolle Jos’ İstanbul’da ve Bodrum’da gösterişli bir hayat sürüyordu.

Joseph Johannes Leijdekkers, kendi adıyla oturum izni bile almıştı. Yani üzerinde fotoğrafı olan ‘İkamet İzin’ kimliği vardı. Oysa 4 Temmuz 2020 günü Daniel Ernst adına düzenlenmiş sahte pasaport ile Bodrum-Milas Havalimanı’ndan Türkiye’ye giriş yapmıştı, yani kendi adıyla ülkeye giriş kaydı bile yoktu.

Ofis olarak kullandığı adreslerden biri; İstanbul Mecidiyeköy’de, eski Ali Sami Yen Stadı’nın hemen yanındaki Likor Fabrikası’nın arazisine inşa edilen Fairmont Quasar isimli gökdelendi. İstanbul’un göbeğindeki bu gökdelen, Gayrettepe’deki İstanbul Emniyet Müdürlüğü binasına ve Mecidiyeköy’deki İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne birkaç kilometre uzaklıkta. Buraya yapılan baskında Tekin Yılmaz isimli şüpheli yakalandı. Bu dairelerde çok sayıda şifreli haberleşmede kullanılan telefon, külçe altın, yüzbinlerce dolar değerinde saat bulundu. Otoparkta ise lüks otomobilleri duruyordu.

BARONLARIN GALERİSİ

Bolle Jos’un sık sık vakit geçirdiği diğer bir adres ise İstanbul Etiler’deki ünlü oto galeri Autobank Otomotiv’di. Oto galeri, üst segment, lüks otomobillerle doluydu. Bolle Jos ve ortakları, İstanbul’un göbeğindeki bu meşhur oto galeride yıllardır kara paralarını aklıyordu.

BOĞAZ MANZARALI VİLLA

Polisin tespitlerine göre; Hollandalı uyuşturucu baronu, eşi ve oğlunu da Türkiye’ye getirmişti. Hatta oğlunu uluslararası özel bir okula kaydettirmişti. Bir adresleri de İstanbul Boğazı’nın kıyısındaki Tarabya’daydı. Ailece ‘Therra Park’ isimli lüks sitedeki villada yaşıyorlardı.

Joseph Johannes Leijdekkers’in, Abdullah Alp Üstün ile sık sık Kocaeli Kartepe’deki Marmara Region Bungalov evlerinde kaldıkları ve yanlarında yüklü miktarda para, hesap makineleri, bilgisayar ve not defterleri olduğu yönünde ihbar da gelmişti. Bu adrese yapılan operasyonda suç örgütünün çok önemli bir ismi, hesap defterleriyle ele geçirildi.

YALIKAVAK’TA VİLLA

O kadar rahattı ki; kendi adına açtığı banka hesaplarını kullanıyordu. 22 Ekim 2020’de banka hesabından 500 bin avro göndererek Bodrum’da apart otel satın aldı. Genelde ‘hawala’ sistemiyle kara parayı yurtdışından döviz ya da altın olarak getirtiyor ve üçüncü şahıslar üzerine mülkler alarak aklıyordu. Çete üyesi bazı Türk vatandaşlarına ise hesaplarını kullanma yetkisi vermişti.

13 Haziran 2023 günü yapılan ilk operasyonda ortağı Abdullah Alp Üstün, Bodrum Yalıkavak’ta Elements Yalıkavak Sitesi Küme Evleri’ndeki lüks villada yakalandı.

Bolle Jos’un da Yalıkavak’taki bu villaya gelip gittiği biliniyordu. Bu villada kendi fotoğrafı olan Daniel Ernst adına düzenlenmiş sahte oturum belgesi ele geçirildi. Operasyon yapılan çok sayıdaki adresten onlarca banka kasası anahtarı çıktı. Kara parasının önemli kısmını bu kasalarda saklıyordu.

Bu villanın Sedat Peker’in ifşalarında Mehmet Ağar’ın çöktüğünü iddia ettiği Yalıkavak Marina’ya yakın olması da dikkat çekiyordu.

Kara Mamba, İstanbul’da yaklaşık 80 milyon TL’lik özel üretim Rolls Royce Cullinan Mansory marka otomobil kullanıyordu.

Isaac Bignan’ın vergi mükellefiyeti kayıtlarındaki adresi ise İstanbul Maslak’taki Spine Tower isimli gökdelendeydi. Bu konuyu yarın daha detaylı kaleme alacağız.

Isaac Bignan da sık sık özel uçakla Dubai’ye gidip Türkiye’ye dönüyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir